RBA znów zaskoczył! - Świat walut Marka Rogalskiego

Bank Australii nie przestaje w ostatnim czasie zaskakiwać. W maju zdecydował się podnieść stopy procentowe o 25 punktów baz. do 3,85 proc. i podobnie stało się i teraz – główna stopa nieoczekiwanie została podniesiona do 4,10 proc. W komunikacie przyznano, że inflacja wciąż pozostaje za wysoka, rynek pracy jest relatywnie silny i tym samym bank centralny pozostanie zdeterminowany w swoich działaniach, co może oznaczać kolejne podwyżki stóp.

  • Czy dolar australijski ma przestrzeń do dalszych zwyżek i czy “filozofia” działań RBA może zostać powielona przez innych?
  • Czy decyzja RPP będzie mieć jakiś wpływ na złotego?
  • Przegląd głównych par walutowych

 


 

 

 


 

Sytuacja na rynkach 6 czerwca – RBA… i kto jeszcze zaskoczy?

Dolar australijski jest dzisiaj jedną z najsilniejszych walut ciągnąc za sobą dolara nowozelandzkiego i kanadyjskiego, chociaż trudno ocenić, czy RBNZ (ostatnio mocno zaskoczył “gołębim” przekazem po podwyżce stóp) i BOC (trzyma się założenia, że cykl został zakończony zimą) będą w ogóle rozważać pójście ścieżką wytyczoną przez RBA, który chyba ostatnio źle komunikuje się z rynkami (skoro inwestorzy zostali drugi raz zaskoczeni).

Ogólnie obraz dolara we wtorek rano jest jednak mieszany, podobnie jak rynków akcji. Pojawia się pytanie, czy nie zobaczymy zaraz efektu spadku płynności (poprzez planowane spore emisje długu przez Departament Skarbu USA), co teoretycznie mogłoby zaszkodzić giełdom i pomóc dolarowi. Wczorajszy słabszy odczyt indeksu ISM dla usług doprowadził do osłabienia się dolara na szerokim rynku, ale nie było ono znaczące. Niemniej model CME FED Watch daje jeszcze 51 proc. szans na podwyżkę stóp o 25 proc., ale podczas posiedzenia w lipcu.

Dzisiejszy kalendarz danych makro nie będzie nazbyt ciekawy. Uwagę zwróciły już słabe dane o zamówieniach w niemieckim przemyśle, które podkopały obserwowaną zwyżkę EURUSD. Przed nami jeszcze odczyt danych dynamiki sprzedaży detalicznej w strefie euro o godz. 11:00.

Autor poleca również:

Jack Dorsey wyraża poparcie dla Kennedy’iego Jr. w wyborach prezydenckich w USA Gate.io rozprawi się z każdym, kto sieje FUD wokół giełdy Na antykryptowalutowych działaniach USA znacząco zyskają Chiny – twierdzi Brian Armstrong

źródło:comparic.pl

<< Aktualności
zamknij