Węgrzy podbili oczekiwania. Rynki drżą przed zbliżającą się recesją - Świat walut M. Rogalskiego

Zapraszamy na kolejny odcinek Świata walut Marka Rogalskiego – głównego analityka walutowego Domu Maklerskiego Banku Ochrony Środowiska

 

 

Wyraźne pogorszenie się nastrojów na Wall Street jeszcze wczoraj wieczorem doprowadziło do podbicia dolara na szerokim rynku. Inwestorzy w USA zareagowali nerwowo na słabe dane dotyczące indeksu zaufania konsumentów Conference Board, odbierając go jako element potwierdzający scenariusz zbliżającej się recesji. Wydaje się jednak, że próby oceny, co do tego czy zobaczymy tzw. twarde lądowanie gospodarki, czy też bardziej łagodne, będzie można postawić dopiero za kilka miesięcy.

– Skala reakcji Wall Street na wczorajsze dane Conference Board sygnalizuje, że rynki są podszyte ogromnym strachem przed zbliżającą się recesją


– Dzisiejszy panel bankierów w Sintrze – czy zostanie wykorzystany do uspokojenia nastrojów? 

– Węgrzy ruchem na stopach o 185 punktów bazowych (!!!) podbili oczekiwania przed przyszłotygodniowym posiedzeniem RPP

Ostatnie wypowiedzi członków FED (Daly, Williams, Bullard) nie brzmią nazbyt pesymistycznie. W tym kontekście dzisiaj o godz. 14:30 poznamy ważne dane – to ostateczne odczyty danych nt. PKB za I kwartał (rynek spodziewa się potwierdzenia spadku o 1,5 proc. w ujęciu zanualizowanym). Kluczowym wydarzeniem dnia będzie jednak rozpoczynający się o godz. 15:00 panel dyskusyjny z udziałem szefów ECB, BOE i FED. Wczoraj Christine Lagarde dała do zrozumienia, że ECB będzie dość elastyczny w ramach reinwestowania środków z pandemicznego programu skupu aktywów PEPP, tak aby wykorzystać tą możliwość do stabilizacji rentowności obligacji niektórych krajów strefy euro.

To jednak krótkoterminowe rozwiązanie, tym samym rynek będzie chciał przekonać się, na ile ECB jest w stanie zaoferować jeszcze coś innego (jak chociażby nowy program sterylizowanego skupu aktywów, o którym zaczęto plotkować w ostatnich dniach). Dzisiaj po południu możemy jednak zobaczyć nawiązania do skali podwyżek stóp procentowych, a tutaj decydenci z ECB już zapowiedzieli ruchy o 25 p.b. w lipcu i 50 p.b. w sierpniu.

Źródło:comparic.pl

 

 

 

<< Aktualności
zamknij