Korekta dolara, Evergrande, wybory w Kanadzie i Fed - Świat walut Marka Rogalskiego

Wtorek przynosi nieznaczną korektę dolara na szerokim rynku na co wpływ ma chwilowe uspokojenie nastrojów na rynkach akcji Co z kursem złotego, euro, funta i franka? -  Zapraszamy na kolejny odcinek Świata walut Marka Rogalskiego  – głównego analityka walutowego Domu Maklerskiego Banku Ochrony Środowiska.

 

 


Kurs euro i dolara (EUR/USD) odbija od 1,17

Wtorek przynosi nieznaczną korektę dolara na szerokim rynku na co wpływ ma (czasowe?) uspokojenie nastrojów na rynkach akcji, oraz (potencjalne?) oczekiwania wobec kończącego się jutro posiedzenia FED. Na rynku pojawiają się sprzeczne spekulacje, co do możliwej interwencji chińskich władz wobec spółki Evergrande, chociaż sytuacja pozostaje rozwojowa – w najbliższy czwartek okaże się na ile deweloperski gigant może nadal regulować zobowiązania.

– Nie brak też opinii, że chińscy decydenci mogliby podjąć systemowe działania mogące zapobiec rozlaniu się problemów Evergrande na cały rynek długu korporacyjnego – tu warto będzie śledzić zaplanowane na jutro posiedzenie Ludowego Banku Chin – powiedział analityk BOŚ.

Z pozostałych informacji warto odnotować dobry wynik kanadyjskiego premiera Trudeau w wyborach parlamentarnych, co pozwoli mu sprawować rządy już trzecią kadencję – to sprawia, że CAD jest dzisiaj najsilniejszy w przestrzeni walut G-10.

– Nad ranem poznaliśmy z kolei zapiski z ostatniego posiedzenia RBA, które potwierdziły ostrożność decydentów w kwestii perspektyw normalizowania polityki (chociaż uwagę zwraca powtórzenie zwrotu, że pandemia COVID tylko opóźni spodziewane ożywienie gospodarki). Nie przeszkadza to jednak zbytnio w próbie odbicia AUD po ostatnich spadkach – dodał.

Gorzej od AUD radzi sobie NZD, którego nieco podcięły słowa wiceprezesa RBNZ (Hawkesby), który dał do zrozumienia, że decydenci powinni brać pod uwagę ryzyko, że lockdowny mogą się powtarzać. Uznał on też spekulacje, co do podwyżki stóp procentowych w październiku aż o 50 pb. za przesadne. Z kolei EURUSD i GBPUSD pozostają stabilne – pierwszy jest po skromnym odbiciu od bariery 1,17, jakie miało miejsce wczoraj, drugi czeka na czwartkowe posiedzenie Banku Anglii, ale i też uwzględnia komentarze z Unii Europejskiej, sugerujące nikłą możliwość październikowej renegocjacji protokołu północnoirlandzkiego.

– O godz. 9:30 poznaliśmy komunikat po posiedzeniu szwedzkiego Riksbanku, który można uznać za dość zachowawczy – kurs korony szwedzkiej nie uległ większym zmianom. Dzisiaj przed nami jeszcze decyzja Banku Węgier o godz. 14:00, oraz popołudniowa paczka danych makro z USA – podsumował.

Źródło:comparic.pl

<< Aktualności
zamknij