Dolar i giełdy bez wyraźnego kierunku pod koniec tygodnia ? Świat walut

Nadal ciąży widmo narodowego lockdownu nad Stanami Zjednoczonymi

  • Steven Mnuchin poprosił Fed o zwrot niewykorzystanych środków w szeregu programów pomocowych wdrożonych wiosną
  • Przywódcy Kongresu postanowili wznowić rozmowy na temat programu fiskalnego
  • Główne zarysy porozumienia handlowego dot. Brexitu mogą zostać uzgodnione już w przyszłym tygodniu
  • W grupie G-10 najlepiej w piątek zachowywały się waluty Antypodów

EURUSD – trend wzrostowy jest podtrzymany

Dolar był pod koniec tygodnia bez wyraźnego kierunku, podobnie jak giełdy. Obserwowana w czwartek po południu zwyżka na Wall Street została gwałtownie wymazana po zamknięciu handlu kasowego, jak pojawiły się doniesienia o konflikcie pomiędzy FED, a Departamentem Skarbu. Steven Mnuchin poprosił Rezerwę Federalną o zwrot niewykorzystanych środków w szeregu programów pomocowych wdrożonych wiosną na bazie tzw. CARES Act (około 455 mld USD), uzasadniając to planem przeznaczenia tych środków na inny cel wsparcia gospodarki.

– Powyższe programy pomocowe miały wygasnąć z końcem roku, ale zdaniem FED powinny zostać utrzymane w kontekście nawrotu wyraźnej fali pandemii. Trudno ocenić, która strona ma tutaj słuszność, ale sam fakt sprzeczki pomiędzy dwoma kluczowymi instytucjami, które powinny ze sobą współpracować, nie został przyjęty dobrze. Zwłaszcza, że nadal napięta pozostaje sytuacja w temacie statystyk COVID. Przywódcy Kongresu postanowili wznowić rozmowy na temat programu fiskalnego, ale i też ustawy o wydatkach publicznych, która ma pozwolić na uniknięcie tzw. goverment shutdown (zamknięcia instytucji publicznych) po 11 grudnia – oznajmił ekspert BOŚ.

W grupie G-10 najlepiej zachowywały się waluty Antypodów (AUD i NZD), chociaż zmiany nie były duże (nie przekraczają 0,25 proc.). To mi.in. wynik zaskakująco dobrej sprzedaży detalicznej w Australii za październik. Stabilny pozostaje dzisiaj chiński juan, po tym jak Ludowy Bank Chin nie zmienił stóp procentowych.

– Większych zmian nie widać było w piątek na funcie, chociaż sytuacja pozostaje napięta. Powracają jednak spekulacje, że główne zarysy porozumienia handlowego mogą zostać uzgodnione już w przyszłym tygodniu, chociaż strona unijna powtarza, że w kluczowych kwestiach sprawy nie ruszyły się do przodu – dodał.

Jeszcze w czwartek po południu dolar wymazał wcześniejsze umocnienie do większości walut w ślad za poprawą sentymentu na Wall Street. Późniejsze tąpnięcie wywołane konfliktem pomiędzy Departamentem Skarbu, a FED, oraz fatalne statystyki COVID dla USA, nie zdołały tego zmienić.

– W piątek EURUSD pozostał ponad ważnym poziomem 1,1860. Zamieszanie wokół veta do unijnego budżetu nie ma większego wpływu, rynki zdają się zakładać, że strony ostatecznie wypracują polityczny kompromis – podsumował.

Źródło:comparic.pl

<< Aktualności
zamknij